top of page
37fb4ad15d9767371018.jpg

Yangın Algılama Sistemleri

PNR Otomasyon, binaların güvenliğini arttırmak için binaya özel yangın algılama sistemleri tasarlanmaktadır. Bir binada yangın çıkması birçok tehlikeyi beraberinde getirir. Özellikle de yüksek binalarda tahliye işlemleri oldukça zorlu olabilir. Ancak yangın olayının erken tespit edilmesi ve olaya erken müdahale edilmesi yangının neden olabileceği sorunların en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. Yangın algılama sistemleri, yangını en kısa sürede tespit ederek binada bulunan bilgilendirmek için tasarlanmıştır.

Bina Güvenliği İçin Yangın Algılama Sistemleri

Yangın algılama sistemleri, akıllı bina otomasyonu uygulamalarının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu sistemler yangın söndürme sistemleri gibi diğer akıllı bina otomasyon sistemleri ile entegre olarak çalışabilir. PNR Otomasyon uygulama yapılacak binaya özel olarak yangın algılama sistemi tasarlanmaktadır. Bu sistemlerin yangın riskinin yüksek olduğu alanlarda kesinlikle bulunması gerekir. Aynı zamanda binaya yerleştirilecek olan yağın algılama sensörleri sayesinde olası bir yangın durumu kısa sürede tespit edilir.

Adsız tasarım (15).jpg

Yangın Algılama Sistemleri ile Akıllı Binalar

Yangın algılama sistemleri geleneksel sistemler ve analog sistemler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Geleneksel sistemlerde bina çeşitli bölgelere ayrılır. Algılama işlemi bu bölgelere göre yapılır Analog sistemler ise noktasal algılamaya odaklanır. Analog sistemlerde kontrol işareti tüm sistemi dolaşarak olası duman, sıcaklık artışı gibi durumları tespit eder. Geleneksel sistemler genellikle küçük ölçekli işletmeler için uygunken analog yangın algılama sistemleri ise orta ve büyük ölçekli işletmeler için uygundur. 

bottom of page